بودجه 1400 و ردیف بودجه هایی که در یک سال آینده سرنوشت ساز است

0

بودجه 1400 و افزایش حقوق

در بودجه 1400 به موجب پیش‌بینی صورت گرفته در تبصره ۱۲ افزایش ضریب حقوق گروه‌های مختلف حقوق بگیر در دستگاه‌های اجرایی و همچنین نیروهای مسلح وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی به استثنای مشمولین قانون کار جمهوری اسلامی ایران از قبیل کارکنان کشوری و لشکری اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی و قضات و افزایش حقوق بازنشستگان و وظیفه بگیران و مشترکان صندوق های بازنشستگی به میزان ۲۵ درصد تعیین شده است.

وام ازدواج 1400 و رقم نهایی وام در سال جدید

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به رقم “وام ازدواج” در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ گفت: رقم وام ازدواج در لایحه بودجه ۱۴۰۰ تغییری نکرده است، لذا با همان رقم و با شرایط سال گذشته یعنی ۵۰ میلیون تومان به مزدوجین پرداخت می‌شود.

یک دلیل عدم افزایش وام ازدواج در 1400

آقای تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد: با توجه به عدم افزایش رقم ازدواج در کشور و ازدواج هایی که منتهی به تشکیل یک خانواده نشده است و مشاهده نکردن تاثیر افزایش رقم وام ازدواج 30 میلیونی در سال 98 به 50 میلیون تومانی در سال 99 باعث شد که تصمیم گرفته شود که به جای افزایش مبلغ وام ازدواج به سمت حمایت های فرزندآوری به نوع دیگر رفته شود.

عدم افزایش وام ازدواج و وام فرزندآوری

مبلغ وام ازدواج نسبت به امسال تغییری نکرده، برای خانوارهایی که صاحب فرزند سوم می‌شوند نیز وام 70 میلیون تومان وام فرزندآوری دریافت می‌کنند.

تاریخ عقد و وام ازدواج در سال 1400

همچنین زوج ‌هایی که تاریخ عقد ازدواج آنها بعد از مورخ 1397/1/1 است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده ‌اند می ‌توانند در سال آینده برای دریافت وام خود اقدام کنند.

  • افرادی که در سال 96 عقد کرده اند، وام را نگرفته و منتظر افزایش سقف وام در سال جدید هستند؛ به این نکته توجه کنند برای گرفتن وامشان اقدام کنند که در سال جدید وام ازدواج با مبلغ کامل به زوجی که از اول فروردین 97 عقد کرده است تعلق خواهد گرفت.

وام ودیعه مسکن برای والدین سه فرزندی

210  میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات قرض ‌الحسنه ودیعه مسکن برای خانوارهای فاقد مسکن که در سال‌های 1400 و 1399 صاحب فرزند سوم شده ‌اند، در نظر گرفته شده است.

مبلغ وام ودیعه والدین سه فرزندی و مدت بازپرداخت

وام ودیعه مسکن زوج هایی که در مدت مشخص شده فرزند سوم را به دنیا بیاورند، مبلغ وام 70 میلیون تومانی است و حداکثر باید در 20 سال بازپرداخت شود.

وام های قرض الحسنه ای دولت در بودجه 1400

درباره نحوه توزیع وام ‌های قرض‌ الحسنه هم دولت اعلام کرده است که بانک ‌ها باید 20 میلیون تومان وام ضروری برای کارکنان و بازنشستگان نیروی انتظامی در نظر بگیرند و یک وام  100 میلیون تومانی ساخت یا خرید مسکن با نرخ سود  9 درصد و بازپرداخت آن 20 ساله بپردازند. همچنین وام بیماران صعب ‌العلاج، سرطانی و زوج‌ های نابارور بخش دیگری از تسهیلات قرض ‌الحسنه سال آینده را پوشش می ‌دهند.

یارانه نقدی در بودجه 1400

در کشور حدود 78 میلیون نفر یارانه نقدی می‌گیرند. دولت در بودجه سال آینده معادل 42 هزار و 800 میلیارد تومان برای پرداخت این یارانه در نظر گرفته است. مبلغ این یارانه تغییر نکرده و همان 45 هزار و 500 تومان به ‌ازای هر نفری که از ابتدا تصویب شده، در سال آینده نیز پرداخت می ‌شود.

سال 1400 و حذف نصف یارانه بگیران

طبق گفته مژگان خانلو، سخنگو ستاد بودجه سازمان برنامه‌وبودجه، 78 میلیون نفر یارانه نقدی دریافت می ‌کنند، که به نظر می ‌رسد طبق لایحه بودجه برآورد می ‌شود اگر شناسایی‌ ها صورت گیرد احتمالا یارانه 20 میلیون نفر آن در سال آینده حذف شود، که از این طریق در حدود 10 هزار میلیارد تومان از منابع صرفه‌جویی می ‌شود.

موضوع حذف یارانه بگیران سه دهک

سه سالی است که در لایحه بودجه موضوع حذف سه دهک از جمعیت کشور درج می ‌شود، اما فقط در سال 98 یک میلیون نفر از یارانه ‌بگیران حذف شدند. امسال نیز یارانه هیچ کس قطع نشد. باید دید در سال آینده این بند اجرایی می ‌شود یا خیر؟

نتیجه کلی

بودجه 1400 آینده یک سال درآمد و هزینه های کشور را مشخص می کند و به تبع آن مردم جامعه هم تحت تاثیر قرار می گیرند. دانستن ردیف بودجه و تخصیص اعتبارات در بودجه هر سال می تواند راهگشای فعالیت های اقتصادی هر فردی باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.