نماد سهام بورسی برای آغاز فعالیت در دنیای بورس حرف اول است

0

نماد سهام بورسی سمبل شرکت بورسی

نماد سهام بورسی به عنوان سمبل شرکت بورسی ارائه دهنده آن سهام شناخته می شود. نماد سهام رشته ای از حروف است که برای شناسایی سهام، اوراق قرضه، صندوق متقابل یا هر چیز مورد معامله در بورس استفاده می شود.

اجزای تشکیل دهنده نماد سهام

نماد سهام، حروف اختصاری است که برای شناسایی ساده تر یک سهام معاملاتی خاص در بورس استفاده می شود. نماد سهام ممکن است از حروف، اعداد یا ترکیبی از هر دو تشکیل شود.

ایجاد تمایز در نماد سهام

نماد سهام مخفف اختصاری است که برای شناسایی شرکت های دارای معامله عمومی استفاده می شود. هنگامی که یک شرکت تصمیم به معامله عمومی می گیرد، یک نماد سهام منحصر به فرد را برای تمایز خود از سایر شرکت ها در بورس انتخاب می کند.

مزیت نمادهای بورسی

نمادهای سهام بورس به سهولت معاملات بورسی کمک می کنند. در گذشته معامله گران با فریاد زدن نام یک شرکت، سفارشات را ابلاغ می کردند، نمادهای سهام برای کاهش زمان لازم برای انتشار اطلاعات معرفی شدند.

عیب نماد سهام بورسی

به دلیل اینکه محدودیت استفاده از فتحه کسره یا ضمه را در درج نام نهادهای بورسی دارد، اسامی را برای شرکت های تازه وارد استفاده می کند که با تلفظ های مختلف در بین معامله گران مطرح می شوند و هیچ کس هم تلفظ دقیق آن را نمی داند.

انتخاب نام مناسب نماد سهام بورسی

اگر سهم یا شرکتی قصد حضور در بورس های خارجی را داشته باشد، طبق قوانین، شرکت مذکور می بایست نام نماد بورسی که در بورس ایران استفاده می کند را به عنوان نام پیشنهادی به بورس خارجی ارائه دهد. همین نکته باعث شکل گیری حساسیت شرکت ها در انتخاب نام مناسبی برای نماد بورسی سهامشان می شود.

نماد بورسی و روش نام گذاریش در جهان

معمولاً در بورس های دنیا برای نامگذاری، از ابتدا حروف تشکیل دهنده کلمات، نام شرکت اصلی برای تعیین نام نماد بورسی استفاده می کنند و در کشورمان همانطور که توضیح دادیم اولین حرف نماد نوع فعالیت شرکت است. مثلاً ورود نمادی همچون خساپا که خ نماد صنعت خودرو سازی است و راهیابی اش به بورس خارج از کشور، بسیار نامتعارف به نظر می رسد.

دو بخش مهم نماد بورسی

نمادهای بورسی از دو بخش مهم تشکیل شده‌اند بخش اول نماد شرکت های بورسی نشان‌ دهنده‌ صنعتی است که آن شرکت در آن فعالیت می‌کند و بخش دوم نماد شرکت های بورسی، خلاصه‌ای از نام اصلی شرکت است.

محل ضبط تمام نمادها

با مراجعه به سایت شرکت مدیریت فناوری بورس به نشانی tsetmc.com تمام نمادها و صنعت مربوط به آن‌ها را در قسمت «دیده بان بازار» قابل مشاهده است.

تقسیم بندی شرکت ها

قدم اول تقسیم بندی شرکت ها برای نماد دهی به آن هاست. شرکت ها به گروه بانک‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها، شرکت‌های خودرویی، شرکت‌های قندی، شرکت‌های سیمانی، کاشی و سرامیک و گروه‌های دیگر… تقسیم بندی می شوند.

نمونه ایی از حرف اختصاری اول نمادها

سهام گروه فلزات با حرف ف شروع می شود. مانند: فملی

گروه خودرو با حرف خ شروع می شود. مانند: خساپا

 گروه محصولات غذایی با حرف غ شروع می شود.  مانند :غبشهر، غشان

نماد گروه ماشین آلات با حرف ب شروع می شود. مانند: بنیرو، بترانس

نماد گروه سیمان، آهک و گچ با حرف س شروع می شود. مانند: ستران، سکارون

نماد گروه کانی‌ های غیر فلزی با حرف ک شروع می شود

نماد گروه محصولات کاغذی و چوبی با حرف چ شروع می شود. مانند: چکاپا، چکارن

نماد گروه محصولات منسوجات با حرف ن شروع می شود. مانند: نبروج

نماد گروه زراعت و خدمات وابسته با حرف ز شروع می شود. مانند: زفکا، زکوثر

نماد گروه شرکت­‌های حمل و نقل و مسائل مربوط به آن با حرف ح شروع می شود. مانند: حریل، حتوکا

وجود استثنا در نماد بورسی

البته برخی استثنا ها هم وجود دارد. به عنوان مثال نماد بانک ها با حرف و شروع می شود اما نماد بانک دی “دی” است.

نکته حرف های نماد بورسی

  1. وجود حرف(ح) در پایان یک نماد معاملاتی مربوط به حق تقدم سهام است.
  2. اخزادر ابتدای یک نماد بورسی نشان دهنده‌ اسناد خزانه دولتی است که در فرابورس معامله می شود.
  3. وجودحرف «ض» در ابتدای یک نماد بورسی نشان دهنده اختیار خرید آن نماد در بورس یا فرابورس می باشد.

حرف ذ در نماد سهام بورسی

حرف ذ تاکنون به گروه صنعتی مشخصی اختصاص داده نشده است؛ اما سهم شرکت ذوب آهن اصفهان با نماد «ذوب» در بازار سهام خرید و فروش می ‌شود.

مواظب حرف ح در نماد بورسی باشید

افرادی بدون اطلاع از روند معاملات حق‌تقدم در دوره حراج، در نمادی که با ح تمام می شود؛ اقدام به خرید حق‌تقدم استفاده نشده می کنند و با دیدن صورتحساب خود دچار ابهام شده که چرا بیشتر از مبلغ خرید حق‌تقدم، از حساب او کم شده است.

راه حل مشکل نماد پایانی با ح

در واقع پس از تبدیل حق‌تقدم به سهم و قابل معامله شدن آن است که می‌تواند اقدام به فروش آن کرد.

نتیجه کلی از نماد سهام بورسی

دانستن نمادهای بورسی برای معامله سهام های در جریان بورس نقش حیاتی دارد چون فردی با شما با زبان بورس سخن خواهد کرد. در مطلب بعدی در مورد نمادهای مهم به اختصاص سخن خواهیم گفت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.