لطفا چند لحظه صبر کنید ...

وام کمیته امداد

وام کمیته ی امداد چیست ؟

دستیار معاون خودکفایی و اشتغال کمیته امداد با بیان آنکه مددجویان دائمی با هدف توانمندسازی آنها، فرزندان مددجویان با هدف جلوگیری از سیکل فقر در کشور و همچنین نیازمندان می‌توانند از وام قرض‌الحسنه صندوق امداد ولایت بهره‌مند شوند گفت: نیازمندان می‌توانند با مراجعه به تمامی دفاتر کمیته امداد که اطلاعات و نشانی آنها در سایت emdad.ir قرار دارد، درخواست خود را اعلام و ثبت کنند.

به گزارش ایسنا، منوچهر رزم جو، با بیان آنکه کمیته امداد امام خمینی (ره) در راستای توانمندسازی خانواده‌ها و تسریع در خروج خودکفایی مددجویان برنامه‌های اشتغال را در سال جاری در دستور کار خود دارد گفت: پیش بینی کرده‌ایم که در سال جاری از طریق ایجاد 140 هزار شغل با اعتباری بالغ بر 3100 میلیارد تومان زمینه خروج مددجویان را از چرخه حمایت از طریق پرداخت تسهیلات به مددجویان فراهم کنیم.

وی ادامه داد: 2100 میلیارد تومان از اعتبار 3000 میلیارد تومانی کمیته امداد در حوزه اشتغال از طریق منابع قرض الحسنه بانک‌ها که در قانون بودجه سال جاری برای کمیته امداد پیش بینی شده است تامین خواهد شد. این در حالی است که در سال گذشته منابع بانکی کمیته امداد 1000 میلیارد تومان بود و به این ترتیب در سال جاری با رشد بیش از دو برابری منابع بانکی کمیته امداد رو به رو هستیم.

دستیار معاون خودکفایی و اشتغال کمیته امداد افزود: 1000 میلیارد تومان از این منابع نیز از طریق منابع داخلی کمیته امداد محقق خواهد شد. این در حالیست که در سال گذشته منابع داخلی کمیته امداد 380 میلیارد تومان بود. به این ترتیب امسال توانسته‌ایم با تاسیس صندوق امداد ولایت منابع داخلی کمیته امداد را جهت پرداخت تسهیلات به مددجویان نیازمند به بیش از سه برابر برسانیم.

رزمجو در ادامه با تاکید بر آنکه امسال طرح‌ها را در قالب ایجاد اشتغال‌های خرد، ‌کوچک و مشاغل خانگی در عرصه‌های مختلف اقتصادی، کشاورزی، خدماتی و صنعتی پیگیری می‌کنیم گفت: سال گذشته از طریق پرداخت تسهیلات اشتغال 120 هزار نفر دارای شغل شدند. این در حالیست که با احتساب وام‌ها و تسهیلات اشتغالی که در سالیان گذشته به مددجویان پرداخت شده بود توانستیم 150 هزار نفر را از چرخه حمایت خارج کنیم.

وی ادامه داد: پیش بینی امسال آن است که از طریق پرداخت تسهیلات اشتغال برای 140 هزار نفر شغل ایجاد شود و بیش از 100 هزار نفر نیز خودکفا شوند.

دستیار معاون خودکفایی و اشتغال کمیته امداد در خصوص حداقل و حداکثر وام‌های پرداختی نیز گفت: وام‌های پرداختی حداقل پنج میلیون تومان و حداکثر از طریق منابع کمیته امداد (صندوق امداد ولایت) 50 میلیون تومان و از طریق منابع بانکی 100 میلیون تومان است.

رزمجو تصریح کرد: میزان تسهیلات پرداختی بر اساس سطح‌بندی اشتغال‌ها که در کمیته امداد صورت گرفته و متناسب با گروه‌های هدف پرداخت می‌شود. برای مثال صنایع دستی به وام‌های خردتری نیاز دارند در حالیکه مشاغل مربوط به صنعت و کشاورزی به وام‌های کلان‌تری نیازمند هستند.

وی ادامه داد: در نظر داریم تا در سال جاری 35 تا 40 درصد از طرح‌های اشتغال را در زمینه‌های کشاورزی، دامداری، کشت‌های گلخانه‌ای، باغداری و کشت گیاهان دارویی به جهت اهمیت این مشاغل و توسعه روستاها به کشور، پیگیری کنیم.

دستیار معاون خودکفایی و اشتغال کمیته امداد همچنین گفت: پیش بینی می‌کنیم که در سال جاری از طریق طرح‌های کمیته امداد 22 هزار نفر از طریق کاریابی و تعامل با کارفرمایان صاحب شغل شوند که در این میان کمیته امداد تسهیلاتی را همچون دو سال پرداخت حق بیمه سهم کارفرما را به کارفرمایانی که نیروهای خود را از میان مددجویان کمیته امداد انتخاب می‌کند پرداخت خواهد کرد.

دستورالعمل وام ها:

 1. وام محکومین :
 •  واجدین شرایط:

محکومین واجد شرایط ذیل مشمول این دستورالعمل می باشند:

 1. تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران
 2. نداشتن فساد اخلاقی و عدم اشتهار به فسق و فجور براساس تحقیق امداد امام (ره) .
 3. عدم اعتیاد به مواد مخدر و داروهای روان گردان (تخدیری)
 4. نداشتن تمکن مالی برای پرداخت دیه و سایر محکومیتهای مالی براساس تحقیق امدادامام (ره).
 5. سپری شدن مهلت قانونی پرداخت دیه ویا احراز عدم توانایی زندانی در تودیع وثیقه.
 6. نداشتن هرگونه منع قانونی که منجر به عدم استخلاص محکوم از زندان شود بنا به تایید مدیریت زندان.

(سقف مبلغ وام اعطائی100.000.000ریال پرداخت دیه (100 قسط) و 80.000.000 غیر عمد مالی (80 قسط ) می باشد که تصمیم گیری در حیطه اختیار کمیسیون استان و بیش از آن در حیطه اختیارات کمیسیون مرکز می باشد.

 1. وام کارگشائی (نیازمندان):

– کارگشایی مددجویی (ادارات تابعه ) به مبلغ 5.000.000 ريال (25 قسط)

– کارگشائی مددجویی (مدیریت شهرستان) به مبلغ 10.000.000 ریال (30 قسط)

 – کارگشائی مددجویی (مرجع تصویب استان)به مبلغ 20.000.000 ریال (50 قسط)

– کارگشائی مددجوی (با مجوز دفتر مرکزی) به مبلغ 30.000.000 ريال(60 قسط)

– وام محکومین نیازمندان(توسط استان)  به مبلغ 40.000.000 ريال (60 قسط)

– وام ازدواج نیازمندان (توسط استان ) به مبلغ 30.000.000 ريال (60 قسط)

– وام کارگشائی نیازمندان جهت بیمه بازنشستگی تامین اجتماعی (توسط استان )مبلغ 50.000.000 ریال (50 قسط)

(کلیه وامهای کارگشائی مددجوی وغیر مددجوی شرایط و ضوابط پرداخت از طریق معاونت حمایت وخانواده معرفی می گردد.)

 1. وام خودکفایی و اشتغال:
 • وام کارانگیزی حداکثر 40.000.000 ریال (36 قسط)
 • وام توان افزایی حداکثر به مبلغ 80.000.000 ریال (50 قسط)
 • وام خودکفایی حداکثر به مبلغ 300.000.000 ریال حداکثر(84 قسط)
 • (کلیه وامهای خودکفایی مددجوی شرایط و ضوابط پرداخت از طریق معاونت خودکفائی واشتغال معرفی می گردد.)

اسناد تضمینی و وثایق مورد قبول صندوق قرض الحسنه کمیته امداد امام خمینی (ره)

تعاریف

چک معتبر: مطابق ماده 311 قانون تجارت محل صدور و تاريخ و امضاء صادركننده چك و همچنين به رويت بودن چك ازشرايط اساسي چك است. بنابراین بايستي چكهاي دريافتي از حيث موارد فوق به دقت بررسي ، كنترل و دريافت گردد. برخي از كنترلهاي لازم در رابطه با چكهاي دريافتي :

 1. چك بايد بدون تاريخ صدور ، صادر گردد.
 2. چك بايد حداقل به مبلغ تسهیلات صادر گردد.
 3. چك باید در وجه كميته امداد امام خميني (ره) صادرگردد.
 4. حواله كرد چك خط خورده باشد.
 5. اصالت چك از بانك مربوطه استعلام گردد.
 6. چك بدون قلم خوردگي و ظهرنويسي ارائه گردد.

اطمينان از اينكه امضاء چك توسط صاحب چك انجام شده است. (اصالت امضاء چک)

سفته: امضاء یا مهر شخص و يا اشخاص متعهد : در صورتی که ضامن سفته را ارائه میدهد مشخصات او به عنوان متعهد ثبت می شود و در صورتی که سفته از طرف تسهیلات گیرنده باشد مشخصات متعهد توسط ایشان تکمیل می شود .

 1. تاريخ تحرير سفته (روز- ماه- سال به حروف) به صورت کامل درج شده باشد.
 2. مبلغ تعهد : مبلغي كه شخص متعهد به پرداخت آن مي شود که بايد به حروف و عدد و به صورت دقیق ثبت شود .
 3. تاریخ سررسید سفته : برای ضمانت تسهیلات پرداختی ، عندالمطالبه درج می شود.
 4. حواله کرد : سفته های دریافتی به حواله کرد امداد تنظیم شود.

گواهی اشتغال: نامه اداري است كه طي آن سازمان ، اداره يا شركت متبوع كارمند(ضامن) اشتغال به كار ضامن را تائيد مينمايد.

گواهی صنفی( تائید شده توسط اتحادیه مربوطه ) : گواهي است كه توسط اتحاديه مربوطه به عنوان امداد صادر گرديده و اعتبار جواز كسب ضامن (كاسب)تائيد ميگردد و همچنین جواز کسب بایستی تا پایان آخرین قسط تسهیلات دارای اعتبار باشد .

تعهدات کسر از حقوق :  نامه اداري است كه طي آن سازمان يا اداره يا شركت متبوع كارمند (ضامن) متعهد ميگردد در صورت عدم پرداخت قسط توسط تسهیلات گيرنده و ضامن ، نسبت به كسر از حقوق ضامن و واريز به حساب صندوق وام امداد اقدام نمايد.

رضایت مددجو،کسراز مستمری :  نامه كتبي كه طي آن مددجو رضايت خود را مبني بر كسر اقساط از مستمري اعلام نموده و بر اساس بررسيهاي مسئولين شاخه كسر اقساط موجبات ايجاد دشواري براي خانواده مددجو نگردد.

رهینه منقول: هر نوع مال منقولی که دارای ارزش ریالی حداقل به مبلغ تسهیلات بوده و قانوناً بتواند مورد رهن قرار گیرد.

ضمانت نامه ملکی :  سندي است كه طي آن ملكي به ارزش حداقل مبلغ تسهیلات بابت ضمانت تسهیلات تا آخرین سررسید باز پرداخت تسهیلات در رهن امداد قرار گيرد.

ضمانت نامه سپرده های بلند مدت: حساب سپرده ضامن می بایست در یکی از بانکها یا موسسات مالی اعتباری که تحت نظارت بانک مرکزی می باشند مفتوح باشد و ضمانت نامه به صورتی تنظیم شده باشد که در صورت اعلام امداد اقساط معوقه از این محل تامین گردد .

 سند ذمه ای : سندي است كه در دفاتر اسناد رسمي تنظيم و طي آن تسهیلات گيرنده و ضامن به صورت تضامني متعهد به پرداخت اقساط تسهیلات دريافتي مي شوند امداد طي سند فوق حق خواهد داشت براي استيفاي حقوق خود منفرداً و يا متفقاً به هر يك از آنان مراجعه و مطالبات خود را وصول نمايد.

وکالت نامه برداشت از حسابهای بانکی وغیر بانکی :  سندي است كه در دفاتر اسناد رسمي تنظيم و طي آن ضامن حق برداشت از هريك از حسابهاي بانكي و غیر بانکی خود را در صورت عدم پرداخت اقساط تسهیلات توسط تسهیلات گيرنده به امداد واگذار مي نمايد.

توضیح : در وکالت نامه تنظیمی ذکر عبارت ذیل ضروری است:

((موکل ضمن عقد خارج لازم شفاهی با درج مدت (تا پایان دوره ی بازپرداخت تسهیلات ) حق عزل وکیل یا ضم امین و وکیل از موکل سلب گردد.))