لطفا چند لحظه صبر کنید ...
از اینجا از سرویس جدید وام‌چی استفاده کنید

برای دریافت جدیدترین مقالات مشابه مقاله‌ای که خواندید، ایمیل خود را وارد کنید.

وام ودیعه مسکن مستاجران در انتظار رسیدن ۷ تیر ماه برای نهایی شدن جزئیات

 • 2
 • 20/06/25
 • خواندن: 9 دقیقه
کمک وام ودیعه مسکن مستاجران خبری است که در دل های این روزهای خسته و ملول مستاجران چراغ پر نوری را روشن می کند. کمک دولت به قشری که حداقل شصت درصد درآمدشان را (اگر دو تای زوج شاغل باشند) بابت اجاره بهای سقف بالای سر می دهند تا برایشان سرپناهی بماند و این ماندن آن قدر حیاتی است که قید خیلی چیزها را می زنند تا در خانه استیجاری بمانند. موضوع وام ودیعه مسکن مستاجران و پیرو مطلب قبلی با ما همراه باشید تا اطلاعات تازه تری در اختیارتان بگذاریم تا شنبه، هفتم تیرماه هم باید صبر کنیم تا آخرین اطلاعات این طرح را نهایی شده عنوان کنند.
وام ودیعه مسکن مستاجران

وام ودیعه برای هر نه مستاجری

وام ودیعه مسکن مستاجران ، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه، جزئیات جدیدی از بسته حمایتی دولت را  در مورد طرح تشریح کرد. بر اساس اظهارات پروانه اصلانی وام ودیعه اجاره مسکن فقط به اقشار کم درآمد تعلق می‌گیرد.

وام ودیعه مسکن محدود شد.

در مطلب قبلی مستاجران با کد رهگیری در سال های قبل بدون قید دیگری عنوان شد. در تصمیم جدید کمیته این طرح مستاجران کم درآمد را فقط مشمول می شود که برای تشخیص کم درآمدی هنوز راهکاری نداده اند.

متراژ خانه برای وام ودیعه مسکن مهم است.

خانوار‌هایی که در خانه‌ های مسکونی مطابق الگوی مصرف زندگی و کمتر زندگی می‌کنند، شامل تسهیلات می‌شوند که این الگو در شهر تهران ۷۵ متر و در سایر شهر‌ها ۱۰۰ متر برآورد می‌شود.

این راهکار راهبردی دولت برای مستاجران نیست

سخنگوی کمیته طرح با بیان اینکه طرح ودیعه مسکن مستاجران راهکار بزرگ و راهبردی دولت نیست راهکارهای دولت برای مستاجران را در سه سطح عنوان و تقسیم کرد:

 • کوتاه مدت (وام ودیعه مسکن برای مستاجران)
 • میان مدت (اعمال مالیات برای صاحبان خانه های خالی که البته سالهاست عملی نشده است)
 • تسهیل ساخت و ساز و مانور روی طرح مسکن ملی و مسکن استیجاری که در مطلب قبل بیان شد.
کمیته طرح وام ودیعه مسکن

کمیته طرح وام ودیعه، متشکل از بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه است.

ساماندهی بازار با وام ودیعه مسکن

پرداخت ودیعه اجاره‌ بها به مستأجران واجد شرایط راهکار کوتاه‌ مدت دولت برای ساماندهی بازار است.

مالیات منوط به سامانه املاک است

راهکار‌های میان‌مدت دولت مانند اخذ مالیات از خانه‌های خالی با راه‌اندازی سامانه املاک است

کد رهگیری معجزه می کند 

دولت مصمم به نرخ‌گذاری در بازار اجاره است تا شرایط مشمولان ودیعه مسکن بهتر شود. معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: «تعیین نرخ مشخص برای تمدید قرارداد‌های اجاره از دیگر راهکار‌های دولت به منظور کنترل قیمت بازار اجاره است. تا کد رهگیری ثبت شده که نرخ معاملات در بازار مسکن را مشخص می کند، فراگیر نشود؛ نمی توانیم هر سال قیمت گذاری کنیم.»

تمدید مسکن با حمایت دولت

دولت در حال مهیا کردن شرایطی است که طی آن، خانوار‌هایی که قرارداد اجاره آن‌ها در طول سال ۹۹ به اتمام می‌رسد، برای یک دوره یک ساله دیگر با حمایتش بتوانند مسکنشان را تمدید کند.
برای نظارت روی قراردادهای مسکن

برخی از کارشناسان مبنی بر انتقال انجام قرارداد‌ها از بنگاه به ثبت اسناد و دفترخانه‌ ها نظر دارند.

آیا شدنی است؟

این پیشنهاد جوانب بسیاری دارد در حال حاضر ۱۳۵ هزار بنگاه معاملاتی در کشور وجود دارد، حال باید دید آیا چنین حجمی در دفاتر قابل انجام است؟

باد خاموشگر چراغ امید

اسلامی در گفت و گو با خبرنگار شبکه خبر اعلام کرد وام ودیعه مسکن به مالکان مستقیم پرداخت خواهد شد طبق همان پیش بینی که در مطلب قبلی بیان کردیم.

تفکرتان را اصلاح کنید

خیلی از مستاجران تصور کردند روی امتیاز مستاجر بودن به آن ها وام تعلق می گیرد و هر مستاجری به صلاحدید خودش منبع مصرف را مشخص می کند.

مشخص شد وام است.

اسلامی در گفت و گو با خبرنگار شبکه خبر از پرداخت کارمزد سخن، پس می توان گفت که این طرح؛ وامی با کارمزد نه تسهیلات با بهره است که خودش نکته بسیار مهمی برای مستاجر است.

یک سوال بزرگ

یک سوال بزرگ در ذهن شکل می گیرد که اگر مستاجری سال بعد با مالک توافق نکرد مبلغ وام ودیعه چه می شود؟

به نوعی وام نیست امانت است.

طبق گفته آقای اسلامی وام ودیعه مسکن به مالک مستقیم و در حسابش واریز می شود. مستاجر نرخ کارمزدش را هر ماه ( هنوز مشخص نیست چقدر است) پرداخت می کند. بعد از اتمام قرار داد و تخلیه مبلغ وام به بانک برخواهد گشت.

 • حرفی که آب پاکی را روی دست مستاجر ها ریخت که شما هیچ وقت صاحب مبلغ وام نمی شوید.
نتیجه کلی

این جزئیات تا امروز ۴ تیر منتشر شده است امیدواریم تغییرات بهتری را نهایی کنند و ما برای شما مستاجران عزیز خوش خبر شویم.

دیدگاه خود را بیان نمایید

برای ثبت دیدگاه تکمیل بخش های ستاره دار الزامی میباشد.
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس 29 ژوئن 2020 در 7:07 ق.ظ

  من به عنوان یک مستاجرعاجزانه التماس میکنم به این مصوبات بداددل من برسیدکل ودیعه من ۹۰۰۰۰۰۰میباشدودرامدمازیرخط فقریم منودوپسرام واحد۵۰متری درمنطقه۶کرج هستم همون نظرشماازطرف بانک هراقدامی بکنی فقط کمکمون کنیدبخاطرخدا????

  • سردبیر تحریریه 29 ژوئن 2020 در 1:25 ب.ظ

   سلام.
   کاربر گرامی.
   وام ودیعه مسکن برای مستاجرانی مانند شماست. انشالا هر چه زودتر با داشتن کدرهگیری بتوانید اقدام کنید. ما فقط طرح ها و اخبار را اطلاع رسانی می کنیم.
   باتشکر تیم وام چی