وام جدید برای مشاغل آسیب دیده کرونایی در حوزه فرهنگ و هنر و ورزش

0

وام جدید برای مشاغل آسیب دیده کرونایی

وام جدید برای مشاغل آسیب دیده در دوران بحران در ادامه حمایت دولت از صاحبان مشاغل و کسب وکارهای شدیدا آسیب دیده از کرونا است. این بار ستاد مقابله با کرونا پرداخت تسهیلات حمایتی به شاغلین و کسب و کارهای حوزه ورزشی و فرهنگ و هنر را تصویب کرد.

کسب و کارهای شامل وام جدید برای مشاغل آسیب دیده

بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، مشاغل و کسب و کارهای حوزه ورزشی و فرهنگ و هنر تا پایان دی ماه برای ثبت نام وام کرونا مهلت دارند.

مهلت ثبت نام وام جدید برای مشاغل آسیب دیده

معاون اقتصادی رئیس جمهوری در جلسه ستاد مقابله با کرونا از تصویب ۱۹۰۰ میلیارد تومان از منابع و تسهیلات کرونایی برای حوزه فرهنگ و هنر خبر داد و اعلام کرد که مهلت ثبت نام برای متقاضیان وام تا پایان دی ماه است و بازپرداخت تسهیلات با سه ماه تنفس از خرداد ماه سال ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد تا به تاب آوری بیشتر این دسته کسب و کارها کمک شود.

مدت زمان اعطای وام جدید برای مشاغل هنری

بر این اساس متقاضیان تا پایان ماه آینده باید به بانک های عامل مراجعه کنند و بانک های عامل نیز موظفند تسهیلات را تا پایان اسفند ماه اختصاص دهند.

مشاغل هنری شامل وام جدید برای مشاغل آسیب دیده

شاغلین این حوزه از جمله ناشرین، کتابفروشان، فعالان واحدهای تولید سمعی و بصری و مراکز فرهنگی که در این مقوله جای دارند، می توانند برمبنای دستورالعملی که پیشنهاد آن را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرده و در کارگروه اقتصادی به تصویب رسیده از این تسهیلات استفاده کنند.

هنر کارت برای هنرمندان در راه است

مصطفی خادم المله مدیرعامل پروژه «هنر کارت» توضیح داد: آنچه انجام گرفته یک تجربه جدید در بانکداری الکترونیک است که دارای امتیازات ویژه و کمتر تجربه شده در ایران است که هدف اصلی آن تعریف یک کارت ویژه برای جامعه هنری خواهد بود. در این راستا حمایت متوازن از خدمات، استفاده از شبکه گسترده بانکی با استفاده از خدمات معمول یک کارت بانکی، مکانیزم برگشت هزینه ‌ای که هنرمند برای کالایی پرداخت کرده، خرید اقساطی کالاها و استفاده از خدمات درمانی مراکز درمانی به صورت اقساط در قالب یک تجربه عملیاتی در حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر از ویژگی‌هایی است که برای «هنر کارت» می‌توان نام برد.

شرط دریافت هنر کارت

شرط دریافت «هنر کارت» نیز عضویت افراد در صندوق اعتباری هنر است که بر این اساس درخواست «هنر کارت» نیز در فرآیند معمول خود قرار خواهد گرفت.

آمار اعطای وام تا پایان مهر ماه 

حجت الاسلام رمضانعلی معتمدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: بر اساس مصوبات ستاد ملی کرونا و برای کمک و جبران خسارت‌ها به صاحبان فرهنگ و هنر که به دلیل شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا در فعالیت خود دچار مشکل شدند، تا پایان مهر مبلغ ۲۰ میلیارد و ۷۰۹ میلیون تومان وام حمایتی به متقاضیان و واجدان شرایط پرداخت شد.

سامانه تحفه برای کمک به هنرمندان

سامانه تحفه در راستای اجرای مفاد تفاهم نامه‌ای بین وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی و صندوق کارآفرینی امید به منظور اجرائی شدن برنامه رونق تولید و ایجاد اشتغال در عرصه فرهنگ وهنر و رسانه راه اندازی شده است.

سامانه کارا و وام کرونایی به صنعت گردشگری

پیش از این حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده حوزه گردشگری در دستور کار قرار گرفته و بر این اساس اعلام شده بود این دسته کسب و کارها تا پایان آذرماه برای ثبت نام در سامانه کارا و دریافت وام کرونا مهلت دارند. بازپرداخت اقساط تسهیلات کرونایی مشاغل حوزه گردشگری از اول اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ خواهد بود.

حمایت از نظر عدم پرداخت اقساط تسهیلات در صنعت گردشگری

نظر به اینکه کسب ‌وکارهای حوزه گردشگری اعم از مهمانپذیرها و مراکز اقامتی سنتی و بومگردی، دفاتر خدمات مسافرتی، مجتمع‌های گردشگری و واحدهای پذیرایی در دوران شیوع بیماری کرونا عملاً امکان کسب درآمد و بازپرداخت اقساط بانکی را نداشتند، بازپرداخت تمامی وام‌های فعالان حوزه گردشگری و تسهیلات بانکی قبلی دریافت شده آنها تا پایان سال ۱۳۹۹ نیز امهال شد.

حمایت از فعالان حوزه ورزش

از دیگر مصوبات اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا، حمایت از کسب و کارهای به شدت آسیب دیده غیردولتی در حوزه ورزش و جوانان بود.

مشاغل ورزشی و تفریحی برای وام جدید به مشاغل آسیب دیده

در بحران کرونا فعالیت بسیاری از اماکن و باشگاه های ورزشی، استخرهای سرپوشیده، مجموعه های ورزشی، پارک های آبی و … دچار آسیب و زیان شد که در پی توافقات و هماهنگی های صورت گرفته میان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت ورزش و جوانان و به دنبال استمرار تعطیلی این دسته واحدها و متضرر شدن صاحبان این کسب و کارها، تمهیدات لازم برای پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا صورت گرفت.

نحوه ثبت نام برای وام جدید به مشاغل آسیب دیده در حیطه ورزش

بر این اساس مقرر شد تسهیلات مذکور به کسب وکارهای حوزه ورزش و جوانان مطابق دستورالعمل ابلاغی کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا پرداخت شود لذا متقاضیان ابتدا باید از طریق مراجعه به میز خدمت الکترونیکی وزارت ورزش و جوانان به نشانی sd.msy.gov.ir مراحل ثبت نام و تکمیل اطلاعات خود را دنبال کنند و پس از تایید اطلاعات از سوی وزارت ورزش و بارگذاری اطلاعات، با مراجعه به سامانه کارای وزارت کار درخواست خود را برای دریافت تسهیلات کرونا به ثبت برسانند.

کمک به صاحب مشاغل آسیب دیده در زمان بازپرداخت

به این منظور متقاضیان واجد شرایط،  مدیران باشگاه ها و موسسان مجموعه های ورزشی مجازند تا پایان دی ماه جاری برای دریافت وام کرونا در سامانه کارا ثبت نام و از تسهیلات پیش بینی شده استفاده کنند. بازپرداخت اقساط این تسهیلات از ابتدای خرداد ۱۴۰۰ خواهد بود. بازپرداخت تسهیلات بانکی قبلی دریافت شده توسط فعالیتها و کسب وکارهای این حوزه نیز تا پایان سال ۱۳۹۹ امهال شده تا بتوانند به چرخه فعالیت بازگردند.

گزارش بانک مرکزی از اعطای وام به مشاغل آسیب دیده

اخیرا بانک مرکزی در گزارشی از پرداخت تسهیلات کرونایی به ۷۰ درصد از کسب وکارها خبر داده است. برابر اعلام بانک مرکزی، تا تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۹۹ جمعا ۵۳۳ هزار و ۷۵۲ واحد به منظور دریافت تسهیلات کرونا به بانکهای عامل معرفی شده اند که از این تعداد، ۳۶۵ هزار و ۸۴۱ واحد یعنی حدود ۷۰ درصد، با میزان اشتغال ۶۲۱ هزار نفر مبلغ ۷۶.۹۳۳ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده و پرونده مابقی واحدهای کسب و کار نیز در دست بررسی و تکمیل مدارک و وثایق است.

بهره وام های کرونایی مشاغل

برابر مصوبات ستاد مقابله با کرونا مقرر شده برای کمک به صاحبان کسب و کارهایی که به دلیل شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا در فعالیت خود دچار مشکل شده‌اند، تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد پرداخت شود که برای این منظور متقاضیان باید از طریق ثبت نام در سامانه کارا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام کنند و پس از تایید سامانه و معرفی به بانک، تسهیلات درخواستی را از طریق شعب بانک دریافت کنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.