وام اشتغال برای اشتغالزایی و اعطای آن به اعضای واجدین شرایط بنیاد شهید

16

عنوان هایی که به آن وام اشتغال بنیاد شهید تعلق می گیرد

برای دریافت وام اشتغال از بنیاد شهید باید در یکی از دسته هایی که در زیر اعلام می کنیم، قرار گرفته باشید:

وام خود اشتغالی: ایجاد هر فرصت شغلی که توسط یک نفر ایجاد و مدیریت می شود.

وام کارآفرین: با نوآوری، خلاقیت و قبول پذیرش ریسک ضمن ایجاد فرصت شغلی برای خود نسبت به ایجاد فرصت شغلی برای سایر افراد اقدام و در رشد و توسعه اقتصادی کشور موثر می باشد.

وام برای استخدام: اجرای طرحی که به واسطه آن کارفرما با استفاده از تسهیلات وام اشتغال نسبت به جذب افراد تحت پوشش واجد شرایط بنیاد شهید اقدام می کند.

وام کارفرما: فردی، دارای طرح اشتغالزایی فعال است که به منظور تکمیل پرسنل مورد نیاز خود درخواست استخدام تعدادی از افراد جامعه هدف بنیاد را در قبال استفاده از تسهیلات وجوه اداره شده دارد.

چه افرادی واجد دریافت وام اشتغال هستند

جامعه هدف تحت پوشش در بنیاد شهید که می توانند وام اشتغال برای اشتغالزایی دریافت کنند به این شرح می باشد:

 1. فرزندان شاهد، جانبازان و آزادگان.
 2. فرزندان جانبازان 25% و بالاتر، فرزندان آزادگان 1 سال اسارت به بالا
 3. همسران شاهد، والدین شهدا، همسران جانبازان 25% و بالاتر، همسران آزادگان 1 سال اسارت به بالا
 • در صورت وجود متقاضی بیشتر از ظرفیت صندوق اشتغالزایی بنیاد اولویت با افراد با امتیاز بالاتر می باشد و بقیه حذف خواهند شد و امکان اولویت پرداخت وام برای اعضا با اولیت پایین تر وجود ندارد.

شرایط متقاضی وام اشتغال بنیاد شهید

برای دریافت وام اشتغال افرادی که واجد امتیاز هستند باید شرایط های زیر را هم مد نظر قرار دهند:

 • عدم اشتغال به کار و هرگونه درآمد ( استعلام از بیمه های تامین اجتماعی، خدمات درمانی، نیروهای مسلح و…)
 • عدم اشتغال به تحصیل
 • داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان
 • داشتن شرایط سنی (حداکثر55 سال)
 • عدم پرداخت وام به مشاغل موقت و غیردائمی
 • ممنوعیت پرداخت وام اشتغال مجدد یا متمم (مابه التفاوت) برای یک نفر
 • ارائه محل فعالیت بر مبنای مجوز فعالیت اخذ شده (محل بصورت مالکیت یا اجاره)
 • در مورد اخذ تسهیلات بابت خرید خودرو، پرداخت تسهیلات فقط در مورد وسایل نقلیه عمومی درون و برون شهری (تاکسی، وانت بار، مینی بوس، اتوبوس و… به جز وسیله نقلیه شخصی و خودروهای شخصی شاغل در آژانس )امکان پذیر است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت وام اشتغالزایی بنیاد شهید

برای اقدام عملی و دریافت وام برای افرادی که از تمام فیلترهای عنوان شده در بالای متن رد شدند؛ مدارکی برای ثبت درخواستشان نیاز است که به دو نوع مدارک ثابت و متغیر دسته بندی می شود که به این شرح می باشد:

مدارک ثابت:

1-      تکمیل تقاضا نامه وام اشتغال.

2-        ارائه اصل و کپی تصویرکارت ملی، شناسنامه، کارت ایثارگری، کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم (برابر با اصل) برای افراد مذکر متقاضی دریافت وام.

3-        ارائه اصل و کپی تصویر آخرین مدرک تحصیلی.

4-        گواهی عدم اشتغال به تحصیل از واحد فرهنگی و آموزشی بنیاد.

5-        ارائه آدرس و کروکی محل اجرای طرح.

6-        ارائه پیش فاکتور ابزار، وسایل و امکانات مورد نیاز.

7-        ارائه فرم تکمیل شده از واحدهای بیمه ای (تامین اجتماعی، خدمات درمانی، نیروهای مسلح، سازمان بازنشستگی کشوری و … )

مدارک متغیر:

1-        ارائه اصل تصویر سند مالکیت یا اجاره نامه محل اجرای طرح

2-        ارائه اصل تصویر مجوز فعالیت از دستگاه ذیربط (پروانه کسب، موافقت اصولی و …)

3-      ارائه اصل تصویر گواهینامه رانندگی و پیش فاکتور از کارخانه سازنده جهت خرید خودروی عمومی

مدت زمان اقدام برای وام اشتغال

هنگامی که تمام مراحل بالا توسط فرد واجد شرایط طی شد، نامه ایی از صندوق به وی ابلاغ می شود که فقط ظرف یک هفته کاری وقت دارد آن را به بانک مورد نظر و عامل صندوق بنیاد برساند تا مبلغ را دریافت کند. در غیر این صورت باید به اول ماجرا برگردد و تمام فیلترها را دوباره طی کند.

رصد متقاضیان وام اشتغال بنیاد

باید توجه کنید که اگر فردی واجد دریافت شناخته شد و از دریافت وام انصراف داد، باید در اولین فرصت دلیل انصراف را به بنیاد شهید محل سکونت و استانش اطلاع دهد و متن مکتوب دریافتی دلیل انصراف در پرونده اش ثبت و نگهداری می شود. هر ماه بنیاد شهید و صندوق وام؛ وام گیرنده ها را در مورد وضع بازپرداختی رصد می کنند. با دریافت وام، گیرنده وام باید در سامانه سجایا با ثبت نام از لیست افراد بیکار و جویای کار یکی از اعضای بنیاد خارج شود.

طول دوره بازپرداخت اقساط وام اشتغال بنیاد شهید

طول دوره بازپرداخت اقساط تسهیلات وام اشتغال وفق مصوبه شورایعالی اشتغال حداکثر بمدت 7 سال (84 ماه) به انضمام شش ماه دوره تنفسی جمعاً 90 ماه می باشد. مدت اجرای طرح وام برای استخدام حداقل بمدت 7 سال ( 84 ماه ) و حداقل تا پایان دوره اقساط است.

 • مدت بازپرداخت اقساط براساس شرایط تفاهم نامه با بانک عامل قابل تغییر است.

خوش حسابی اصل مهم وام اشتغال

در دریافت وام اشتغال، اعضایی که در نظام بانکی چک برگشتی و اقساط عقب مانده دارند در آغاز حذف می شوند و به نوعی در لیست سیاه بانکی برای عدم دریافت خدمات می باشند و زنان سرپرست خانوار در رده ایثارگران در اولویت اول قرار دارند.

رضا ریاحی مدیر عامل صندوق اشتغال

رضا ریاحی مدیر عامل صندوق اشتغال وام و کارآفرینی ایثارگران بیان کرد: «برنامه ما در سال ۹۹ این است که بتوانیم ۱۰ هزار شغل را برای ایثارگران ایجاد کنیم. متأسفانه با توجه به اینکه منابع مناسبی را دولت و مجلس در اختیار صندوق قرار نداده، ما مجبور هستیم سهمیه‌ای عمل کنیم یعنی سالیانه ۱۰ هزار نفر را شاغل کنیم.»

مبلغ وام و تسهیلات اشتغال برای اعضای بنیاد شهید

ریاحی با اشاره به اینکه ایثارگران طرح‌ هایشان تنوع زیادی دارد گفت: «تسهیلات ما از وام ۵۰ میلیون تومانی قرض الحسنه شروع می‌شود و اعطای وام قرض الحسنه ۵۰ میلیون تومانی را از بانک‌ های دولتی و وام ۳۰۰ میلیون تومانی بین ۱۰ تا ۱۴ درصد سود را از بانک توسعه تعاون در برنامه خود داریم.» وام روستایی ۶ درصد می باشد که ایثارگران متقاضی می‌توانند در سایت کارا ثبت نام کنند. مدیرعامل صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران به وام صندوق توسعه ملی اشاره کرد که از حوزه صنایع، کشاورزی و گردشگری می‌توانیم از آن وام پرداخت کنیم.

خلاصه و نتیجه کلی از وام اشتغال برای اشتغالزایی اعضای بنیاد شهید

برخلاف وام جانبازی که گاهی امتیازش واگذار می شود و خود جانباز از آن بهره ایی جز دریافت مبلغی نمی برد؛ طرح اشتغالزایی بنیاد شهید با سخت گیری و رصد منابع مصرفی فقط در زمینه اشتغال و اشتغالزایی می باشد. در سال جاری بنیاد شهید قصد دارد یک طرح بزرگ در مرکز هر استان با استانداردهای ملی با حمایت صندوق اشتغال ایجاد کند. واجدین شرایط وام اشتغال در اعضای بنیاد شهید می توانند با مطالعه شرایط، اقدام به دریافت این خدمات طلایی کنند.

16 نظرات
 1. رضا می گوید

  در جواب جانباز عزیزی که گفتن چه فرقی بین جانباز 5 درصد و 20 درصد هست ضمن دست بوسی و تشکر ازایشان، پدر خانم بنده جانباز 25 درصد هست توی 10 سالی که من دامادشون شدم به خاطر معلولیت 3 بار زمین خوردن و دوبار دستشون جراحی شد. به جز مشکلات شیمیایی که براشون حساب نکردن. مسلما هرچه درصد جانبازی بیشتر باشه مشکلات بیشتری برای جانباز و خانواده درست میشه. در پناه ایزد منان باشید

  1. مریم داوریان می گوید

   سلام. پیامتان را منتشر کردیم که حرف و درد و دلتان دیده شود.
   انشالا خدا حافظشان باشد

 2. حسینی می گوید

  این چه قانون بیخودیه وام فقط به فرزندان یا جانبازان25درصدبه بالا تعلق میگیره اگر صحبت از جنگ و جبهه بود.منه جانباز5درصد هم خط مقدم بودم حالا خدا توفیق شهادت یا 25درصد نصیب ما نکرد من مقصرم.میخوام بدونم منه5درصد برا این آب و خاک جنگیدم.چه فرقی با اون25درصد دارم.من مطمنم کسی که این قانون رو نوشت و تصویبش کرد چیزی از جبهه و جنگ نمی دونه.بنده بخاطر همین قانون بیخود که وضع کردید.34ساله ازهمه چی محرومم،هنوز ازهیچ امتیاز بنیاد استفاده نکردم.الان که73سالمه اگه روزی جنگی پیش بیاد به فرزندام اجازه شرکت در جنگ رو نمیدم

  1. مریم داوریان می گوید

   سلام.
   کاربر گرامی
   شما به تیم وام چی پیام دادید و مسئول بنیاد نیستیم و تنها مطالب را بازگو می کنیم.
   در حال حاضر برای جانبازان 5 درصد بیمه یا معافیت بیمه ای در نظر گرفته اند.
   باتشکر تیم وام چی

 3. مهدی کعبی می گوید

  سلام وقت بخیر
  سقف وام اشتغال برای فرزندان بالای ۲۵درصد چقدر میباشد؟؟

  1. مریم داوریان می گوید

   سلام.
   کاربر گرامی
   مبلغ باید کارشناس بانک اعلام کند ما اجازه بیان مبلغ نداریم
   باتشکر تیم وام چی

 4. سیده لیلاموسوی می گوید

  سلام برای ثبت نام وام چیکارکنم

  1. مریم داوریان می گوید

   سلام
   کاربر گرامی
   از بنیاد شهید محل سکونتتان اقدام کنید.
   باتشکر تیم وام چی

 5. امیر می گوید

  سلام.آیابادریافت وام خوداشتغالی بنیادحقوق جانباز۲۵درصدقطع میشود؟باتشکر

  1. مریم داوریان می گوید

   سلام.
   کاربر گرامی
   وام گرفته اید چرا حقوقتان قطع شود؟ اگر حقوق ضمانت پرداخت باشد و وام گیرنده اقساط را ندهد آن موقع ممکن است حقوق قطع شود تا بدهی را پرداخت کند بعد اتمام بدهی حقوق دوباره وصل خواهد شد.
   باتشکر تیم وام چی

 6. نسرین می گوید

  با سلام
  بنده قبلاً یک وام اشتغال زایی از بنیاد شهید گرفتم وتا سال آینده اقساطش تمام میشود البته با تاخیر اقساط داده میشد اگه بنده تا آخر امسال کل وام رو تسویه کنم آیا امکان داره دوباره بتونم وام اشتغال بگیرم.چون میخواهم یک شرکت ثبت کنم و تعدادی نیرو هم بگیرم که مشغول بشوند

  1. مریم داوریان می گوید

   سلام.
   کاربر گرامی
   امکان گرفتن وام مجدد وجود دارد مگر در وام اشتغالزایی و نوع وامی گرفته اید قید یکبار بهره بردن آمده باشد. باید از بنیاد شهید محل سکونتتان اقدام و سوال کنید. البته تاخیر در پرداخت هم نکته منفی و مهمی در پرونده بازپرداخت شماست.
   باتشکر تیم وام چی

 7. سامان می گوید

  سلام خسته نباشی بنده دانشجو هستم و فرزنده جانباز ۵۵ درصد و تو کار تعمیرات موبایل واردم میخوام وام اشتغالبزایی دریافت کنم و یه مغاره به راه ببرم و قبلا هم از سهیه هیچ بهره نبردم و هیچ بدهی هم ندارم
  میتونم با چه مبلق و درصد وام بیگیرم
  خیلی ممنون

  1. مریم داوریان می گوید

   سلام
   کاربر گرامی
   وام اشتغالزایی فرزندان جانبازان را پیگیری کنید.
   باتشکر تیم وام چی

 8. ساسان می گوید

  سلام فرزند جانباز ۵۵ درصد هستم قسط دارم وان اشتغال را بگیرم ایا وام بهم تحلق میگیره

  1. مریم داوریان می گوید

   سلام.
   کاربر گرامی
   قسط داشته باشید اگر طرح اشتغالزایی دارید می توانید از سهمیه فرزندان جانبازان بهره ببرید ار قرار بر ندادن وام به خاطر بدهی و اقساط شما باشد در صورتی که مشتری بد حساب باشید یا قبلاً از امتیاز بهره برده باشید. توضیح شما کامل نبود و تا می شود زوایای فکرتان را سعی کردیم پاسخ بدهیم.
   باتشکر تیم وام چی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.