لطفا چند لحظه صبر کنید ...

مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت چیست ؟

وام ساخت یا همان تسهیلات مشارکت مناسب افرادیست که تصمیم به ساخت منزل مسکونی جهت خود یا برای فروش را دارند.  در این نوع از تسهیلات، متقاضی با توجه به تعداد واحدی که تصمیم به ساخت دارد می تواند از محلهای مختلفی وام ساخت را دریافت کند.

یکی از مصداق های مشارکت مدنی ، مشارکت در ساخت است . همانطور که از نام مشارکت پیداست ، طرفین معامله هر کدام آورده ای دارند که با هم به نسبت آورده شان شریک می شوند . در مشارکت در ساخت ، مالک یک ملک کلنگی دارد و با یک سازنده که برای ساخت آن سرمایه گذاری می کند ، شریک می شود و پروژه را اجرا می کنند . در این نوع معامله ها باید آورده های هر یک از طرفین دقیقا مشخص شود که بر همین اساس سهم مالک و سازنده تعیین می شود .

در مشارکت در ساخت ، سازندگان با کمک بنگاه های مسکن ، مالکان ملک های کلنگی را شناسایی کرده و آنها را تشویق به مشارکت می کنند . در صورت توافق مالک ، ملک خود را در اختیار سازنده قرار می دهد و  سازنده مبلغی را برای ساخت می آورد و براساس مبلغ آورده ، در واحدها شریک می شود و قراردارد مشارکت در ساخت منعقد می گردد . به طور مثال قیمت ملکی ششصد میلیون تومان است . هزینه ساخت آن نیز محاسبه می شود . طرفین معامله به نسبت آورده هایشان در مال مورد مشارکت سهیم می شوند .

مشارکت در ساخت :

مشارکت در ساخت و ساز بر مبنای تراضی و توافق طرفین است و از آن دسته معامله هایی است که در نهایت سود برای هر دو طرف دارد و ارزش کلانی برایشان ایجاد می کند . ولی باید توجه شود که مانند سایر فعالیت های اقتصادی ، مشارکت در ساخت نیز مشکلاتی به همراه دارد .

الزامات مشارکت در ساخت :

1- مشارکت در ساخت باید بر مبنای تجربه موفق ، خوش نامی ، تخصص ، مهارت و تمکن مالی باشد .

2- مشخص کردن سهم طرفین متغیر است و همیشه بر یک اساس نیست . اساس آن بر اساس محله ، نوع سند و دیگر مسایل است ولی در نهایت سهم طرفین براساس توافق صورت می گیرد .

3- پس از اتمام دیوارچینی و سقف و ستون باید میان سازنده و مالک تقسیم نامه ای شفاف با در نظر گرفتن سهم طرفین ، زمان و کیفیت فروش واحدها منعقد گردد .

4- یک ناظر با تجربه و دلسوز را باید برای نظارت بر کیفیت اجرا انتخاب کنید .

5- انتقال سهم شریک سازنده پس از اتمام دیوارچینی ، سقف و ستون است .

6- باید کیفیت در ساخت ، بین مالک و سازنده برابر باشد .

7- نباید به هر عنوانی به سازنده مجوز وام داد .

وام ساخت مسکن یا تسهیلات مشارکت :

فرآیند وام ساخت مسکن بدین نحو است که متقاضی پس  از تشکیل پرونده و اخذ امتیاز وام (از محل اوراق یا سپرده گذاری یا بدون سپرده یا … ) سند زمین یا ملک کلنگی را در رهن بانک گذارده و بانک نیز با توجه به پیشرفت کار قسمتی از سهم الشرکه که درصدی از مبلغ کل وام است را به حساب وی واریز می کند.

در ابتدای کار و برای دریافت اولین مرحله از سهم الشرکه، پروژه ساختمانی حداقل باید ۲۰ تا ۲۵ درصد پیشرفت داشته باشد. در کل تمامی مبلغ وام  (سهم الشرکه ) در ۴ یا ۵ مرحله به حساب سازنده واریزمی گردد.

مدارک لازم : 

همانگونه که در بندهای قبلی نیز گفته شد وجود سند زمین یا منزل کلنگی که تصمیم به اخذ وام ساخت بر روی آن را دارید از الزامات می باشد. همچنین تاریخ  پروانه ساخت اخذ شده نباید منقضی شده باشد. نقشه های ساختمانی و قرارداد اسانسور (برای ۴ طبقه به بالا) نیز لازمه تشکیل پرنده برای اخذ وام ساخت است. البته ممکن است بنا بر گزارش ارزیاب، مدارکی مانند استعلامهای شهرداری، نظام مهندسی و … مورد نیاز باشد.

بدیهیست برای گیرندگان وام ساخت از محل مسکن یکم وجود فرم ج از اداره راه و شهرسازی نیز لازم می باشد.

وام ساخت با استفاده از سپرده گذاری :

قبلا نیز در همین وبلاگ درباره وامهای با سپرده از قبیل وام مسکن یکم، وام مسکن جوانان و .. مطالبی نگاشته شده است. با استفاده از سپرده گذاری میتوان تسهیلات مشارکت جهت ساخت واحدهای مسکونی نیز اخذ کرد. البته از آنجا که هر نفر یک سپرده میتواند داشته باشد پس با استفاده از سپرده گذاری فقط برای ساخت یک واحد می توان بهره برد.

وام ساخت مسکن با استفاده از اوراق :

استفاده از اوراق جهت وام ساخت نسبت به روشهای دیگر اخذ وام معمول تر بوده و بیشتر مجتمع سازها برای تامین مالی پروژه خود به استفاده از اوراق رو می آورند. اگر چه خرید اوراق هزینه بیشتری را به سازنده تحمیل میکند اما از آنجا که وام ساخت از محل اوراق به سرعت قابل دستیابی است باعث جذابتر شدنش گردیده است.

در این روش تسهیلات گیرنده میتواند به ازای هر واحد در تهران ۶۰ میلیون، در شهرهای بزرگ ۵۰ میلیون و در سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کند.

نرخ سود مشارکت وام ساخت از محل اوراق ۱۷٫۵ درصد بوده و پس از پایان مشارکت قابلیت تقسیط ۱۲ ساله را دارد. البته مزیت دیگر تسهیلات مشارکت از محل اوراق اینست که میتوان تمامی سود مشارکت را نیز بر روی واحدها قسط بندی کرد و الزامی به برگشت و واریز نقدی سود نیست.