قانون های جدید در مورد چک و آینده ای نظامند برای داد و ستدهای با برگه چک

0

قانون های جدید در مورد چک و نگرانی بانک مرکزی

قانون های جدید در مورد چک با توجه به شرایط چک و اهمیت وافر آن در تبادلات تجاری، بانک مرکزی به دنبال آن بود که اجرای قانون جدید چک منجر به شکل‌گیری مشکلات و چالش‌های جدید در این زمینه نشود.

ثبت اطلاعات چک در قانون های جدید در مورد چک

به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، داوود محمد بیگی، مدیر اداره نظام‌ های پرداخت بانک مرکزی به تشریح ویژگی‌ ها و تغییرات قانون جدید چک پرداخت و گفت: در قانون جدید چک، بر استفاده از سیستم ‌ها و سامانه‌ هایی نظیر صیاد و چکاوک برای ثبت اطلاعات چک تاکید شده است.

تعامل بانک و دستگاه قضایی

همچنین، در قانون های جدید در مورد چک مبتنی بر تعاملات بین دستگاهی میان بانک مرکزی و قوه قضاییه برای رسیدگی به شکایات و پرونده ‌های قضایی است.

سومین قانون چک

سومین ویژگی قانون جدید چک، اعمال محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌تر برای دارندگان چک برگشتی است.

 اجرای تدریجی قانون جدید چک 

مدیر اداره نظام‌ های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه مقرر است در آینده ثبت، تایید و انتقال چک توسط صادرکننده و دریافت‌کننده چک در سامانه صیاد انجام پذیرد، افزود: ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد از طریق برنامک‌ های موجود بانکی و پرداخت انجام خواهد شد.

افرادی که اپلیکیشن ندارند

همچنین افرادی که دسترسی به این اپلیکیشن ‌ها ندارند، می‌توانند برای ثبت اطلاعات چک به صورت حضوری به شعب بانکی مراجعه کنند. علاوه بر روش‌ های ذکر شده، به دنبال این هستیم که افراد بتوانند با ارسال پیامک نیز اطلاعات چک را ثبت و یا تایید کنند.

تا زمان آمدن دسته چک های جدید
قرار است تغییرات تدریجی انجام گیرد و  تا زمانی که دسته‌ چک ‌های جدید وارد گردش نشده ‌اند، آن دسته از  چک‌ هایی که در اختیار مردم است، اعتبار دارند و مشمول قوانین جدید نخواهند بود.

20 دی ماه زمان اجرایی قانون های جدید در مورد چک

همچنین ثبت اطلاعات چک ‌های جدیدی که از ۲۰ دی ‌ماه امسال در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد؛ بلافاصله الزامی نخواهد بود؛ زیرا نیاز است مردم به تدریج با تغییرات قانونی و نحوه عملکرد آن آشنا شوند. اما بعد از الزامی شدن ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد، در صورتی که اطلاعات چک در سامانه ثبت نشود، چک فاقد اعتبار بوده و کارسازی نخواهد شد.

مزیت سامانه چک صیاد

به گفته مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی، تعیین صحت و سلامت چک از مزایای قانون جدید محسوب می‌ شود و ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد، این امکان را به مردم می ‌دهد تا از تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی صادرکننده اطلاع دقیق پیدا کنند.

اهمیت تاریخ اعتبار در برگه های چک جدید

محمد بیگی در خصوص دسته چک‌های جدید و ویژگی‌های آن گفت: دسته چک ‌هایی که از بیستم دی‌ماه در دسترس مردم قرار می‌گیرد، حداکثر اعتبار سه ساله دارند و بر هر برگه چک تاریخ اعتبار آن ثبت شده است و بنابراین صادرکنندگان چک نمی‌توانند برای تاریخی بعد از مدت اعتبار تعیین شده، چک را صادر کنند.

 محدودیت‌های سختگیرانه برای دارندگان چک برگشتی 

محبوب صادقی، مدیر اداره اطلاعات بانکی بانک مرکزی محدودیت ‌هایی که برای افراد دارای چک برگشتی تعیین شده است را برشمرد و گفت:

  1. عدم امکان افتتاح حساب جدید،
  2. عدم امکان دریافت کارت بانکی جدید،
  3. عدم امکان دریافت تسهیلات بانکی،
  4. عدم امکان دریافت ضمانت ‌نامه‌های ریالی و ارزی
  5. مسدود شدن سایر حساب‌ های فرد در شبکه بانکی به میزان کسری چک

محدودیت‌هایی هستند که طبق قانون برای فرد دارای چک برگشتی در نظر گرفته است.

حساب های مکمل برای برداشت مبلغ

این امکان فراهم شده است که زمانی که فردی چک برگشتی داشته باشد، مبلغ چک از سایر حساب ‌ها و کارت ‌های وی در نظام بانکی برداشت شود.

کد رهگیری در صورت چک برگشتی

مدیر اداره اطلاعات بانکی به ماده 23 قانون اصلاح قانون صدور چک اشاره کرد و گفت: چنانچه چک برگشت بخورد، کد رهگیری بر روی گواهینامه عدم پرداخت ثبت می‌شود. این کد، ارتباط سیستمی با مرجع قضایی برای تخلفات چک را تسهیل و قابلیت پیگیری را برای قوه قضاییه ساده ‌تر و سریع ‌تر می ‌کند.

سه شرط ترتیب اثر دادن چک برگشتی

در مراجع قضایی و ثبتی تنها چک ‌های برگشتی‌، ترتیب اثر داده می ‌شوند که کد رهگیری داشته باشند و سه شرط اصلی در آن رعایت شده باشد. یعنی در متن چک، وصول وجه آن منوط به تحقق شرطی نشده باشد، در متن چک قید نشده باشد که چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی است و یا گواهینامه عدم پرداخت به دلیل دستور عدم پرداخت طبق ماده (۱۴) این قانون و تبصره‌های آن صادر نشده باشد(صادرکننده چک، دستور به عدم پرداخت چک نداده باشد).

 نقش شورای تامین استان ‌ها در قانون های جدید در مورد چک

الهام چیت ‌سازان، مدیر اداره مطالعات و مقررات بانکی با بیان اینکه این قانون به دنبال کاهش جرایم ناشی از چک برگشتی، پولشویی و کلاهبرداری و نظایر آن است، گفت: موضوع محدودیت ‌های دارندگان چک برگشتی ممکن است برای برخی شرکت ‌ها اخلال ایجاد کند. به ویژه شرکت ‌هایی که اخلال در فعالیت آنها در نظام اقتصادی کشور چالش ایجاد می ‌کند. در این صورت، با تایید شورای تامین استان ‌ها این شرکت ‌ها می ‌توانند تا یک سال از عدم دریافت تسهیلات و عدم امکان افتتاح حساب جدید مستثنی شوند و از ضمانت‌ نامه ‌های ریالی و ارزی بانکی استفاده کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.