سال 99، سال رونق بورس و واگذاری سهام زیر مجموعه های شستا

0

نماد بجهرم در بازار بورس بشناسیم

شرکت توسعه مولد نیروگاهای جهرم در زمینه تولید و توزیع برق مرکز و در استان فارس فعالیت دارد. موضوع اصلی فعالیت شرکت طرح و احداث و بهره‌ برداری نیروگاه‌ها و تولید، توزیع، خرید و فروش انرژی برق، سرمایه گذاری در خرید نیروگاه‌ها، تامین مالی، احداث، راه‌اندازی، بهره‌برداری، تعمیر و نگهداری نیروگاه و صادرات و واردات برق است.

سهامداران اصلی بجهرم

بررسی ترکیب سهامداران بجهرم نشان می‌دهد، بانک سپه با مالکیت 71 درصدی (17 میلیارد سهم) بالاترین میزان سهام بجهرم را در اختیار دارد، همچنین بانک تجارت با در اختیار داشتن 19% (4.5 میلیارد سهم) از سهام و گروه مالی ملت با 10% (2.3 میلیارد سهم) در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

اطلاعات کلی در مورد بجهرم

اطلاعات ارزشی که نماد بجهرم در آخرین گزارش مالی خود در سایت کدال منتشر کرده به این شرح است:

حوزه فعالیت نماد بجهرم آخرین گزارش مالی ثبت شده در کدال مقایسه فروش با فروردین98 مقایسه فروش با اسفند98
فرابورس 111میلیارد و 121 میلیون ریال فروش 34 درصد افزایش فروش 26 درصد کاهش فروش

دلیل کاهش فروش در اسفندماه نماد بجهرم، نشانه عدم بازدهی نمی باشد و به دو دلیل اُفت فروش داشته است:

  • کاهش تولید برق نسبت به ماه قبل
  • فروش و واگذاری ارزان تر برق تولیدی

 نماد شستا را بشناسیم

شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (به‌اختصار: شستا) شرکت هلدینگ سرمایه‌گذاری متعلق به سازمان تأمین اجتماعی است که در زمینه مدیریت سرمایه‌گذاری، تجارت و بازرگانی، مدیریت دارایی و مبادلات سهام شرکت‌ها فعالیت می‌کند. شرکت شستا در سال ۱۳۶۵ در قالب یک شرکت سهامی خاص، با سرمایه اولیه ۲ میلیارد تومان، از دارایی‌های سازمان تأمین اجتماعی تأسیس شد. در حال حاضر به ‌طور متوسط معادل ۱۰ درصد از مجموع ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران، متعلق به شرکت‌های زیرمجموعه شستا می‌باشد.

شرکت های زیر مجموعه شستا را بشناسید

از زیر مجموعه های شستا می توان: شرکت کارخانجات داروپخش (74% سهام)، داروسازی اکسیر، داروسازی فارابی، شرکت کشت و دامداری فکا، شرکت داروسازی زهراوی، داروسازی ابوریحان، داروسازی کاسپین تامین، داروسازی دانا، لابراتوارهای رازک، پارس دارو، شرکت رایتل، سیمان فارس و خوزستان، و شرکت ژلاتین کپسول ایران نام برد.

واگذاری سهام شستا

مدیرعامل بورس تهران از تعهد سازمان تامین اجتماعی برای عرضه دو درصد دیگر از سهام شستا در بورس خبر داد و گفت: «این سهام با هماهنگی بورس ظرف سه ماه آینده واگذار خواهد شد و احتمالاً اولین واگذاری در اواسط اردیبهشت ماه جاری رخ خواهد داد.» داشتن سهام شستا از هر مجموعه ای که زیر مجموعه این هلدینگ باشد تضمینی برای سودآوری مداوم در سبد سهام هر فرد می باشد. 105 شرکت زیر مجموعه شستا از سال 97 در لیست واگذاری سهام قرار داشتند.

نماد ایمیدرو

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، شناخته‌شده به عنوان ایمیدرو، شرکت هلدینگ دولتی فعال در بخش معدن ایران است. ایمیدرو دارای ۸ شرکت اصلی و ۵۵ شرکت عملیاتی در زمینه صنایع فولاد، آلومینیوم، مس، سیمان و مواد معدنی می‌باشد.

واگذاری ایمیدرو در بورس

رییس کل سازمان خصوصی‌سازی در مورد عرضه سهام ایمیدرو و ایدرو اظهار کرد: عرضه سهام ایدرو و ایمیدرو به مصوبه هیأت وزیران نیاز دارد و در صورت اخذ این مصوبه تا پایان اردیبهشت، مراحل آماده‌سازی برای عرضه در بورس انجام می‌شود که امیدواریم زمینه پذیرش این مجموعه‌ها در نیمه نخست امسال در بازار سرمایه فراهم شود. بنابراین در صورت تصویب هیأت وزیران، سهام ایدرو و ایمیدرو تا پایان شهریور عرضه می‌شود.

دلیل حرف های رئیس جمهور از شکوفایی بورس

همانطور که این روزها، آقای روحانی، رئیس جمهور کشورمان بیان می کنند؛ دوران خوبی پیش روی بورس می باشد و بورس وارد دوران شکوفایی خود خواهد شد به دلیل واگذاری جزیی از سهام های دولتی بورس به سهامداران فعال و رهاسازی انحصار آن ها می باشد.

چرا واگذاری سهام دولتی به بخش خصوصی مشکل دارد؟

علیرضا صالح در گفت‌وگو با ایسنا، یکی از مشکلات واگذاری‌های دولت در سال‌های گذشته را واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه یک مجموعه دانست و اظهار کرد: «این اتفاق در برخی موارد موجب شده است که حلقه مدیریتی و زنجیره ارزش در این مجموعه از بین برود. بر این اساس، یکی از مواردی که در راستای واگذاری شرکت‌های دولتی باید مورد توجه قرار گیرد این است که نباید زنجیره مدیریتی در واگذاری‌ها از بین برود. بخش واگذار شده باید در حال جوابگوی شرکت مادر باشد.»

فواید واگذاری سهام های دولتی

واگذاری سهام های دولتی فوائد زیادی برای اقتصاد کشور دارد. پس از واگذاری و عرضه در بورس، مجموعه ‌های واگذار شده باید اطلاعات مالی و اقتصادی خود را بر اساس قانون در سامانه کدال منتشر کنند تا بتوانند پاسخگوی سهامداران حقیقی و حقوقی خود باشند. این جوابگو بودن دو مزیت مهم دارد:

  • شفافیت عملکرد و مشخص شدن دارایی واقعی
  • حاکم شدن سطح شرکتی و تلاش برای نتیجه گیری و درآمدزایی بیشتر و سودآور بودن در بورس باعث انتساب مدیران قوی و محرک تولید می شود.

نتیجه کلی از مطلب

به احتمال قوی سال 99، سالی خوبی برای بورس خواهد بود. سالی که سهامداران در سبد خریدهای خود می توانند سهام های ارزشمندی را خرید کنند. سالی که با واگذاری سهام های انحصاری، امکان جهش بزرگی در بازار سرمایه به وجود خواهد آمد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.