تغییرات پست بانک با حمایت مشاغل نوپا و پذیرش ریسک سرمایه گذاری

0

هدف تغییرات پست بانک

تغییرات پست‌ بانک  در راستای فعالیت های قدیمی اش در ایران اتفاق افتاد. پست بانک برای پست مالی ایجاد شد که یکی از زیرمجموعه‌های خدمات پستی در جهان است و به‌ عنوان یک بانک ثبت ‌شده تا خدمات بانکی را در مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته بسط دهد. ضرورت ایجاد این بانک برای توسعه عدالت اجتماعی بود.

بیشترین شعبه های فیزیکی

برهمین اساس پست‌ بانک ایران گسترده‌ ترین سیستم بانکی و شعب را در سراسر کشور در اختیار دارد و خدمات بسیار زیادی را به ‌ویژه برای مردم مناطق محروم ارائه می‌کند.

تصمیم واگذاری بانک

در مقطعی این بانک به تصمیم قانون‌گذار در لیست واگذاری قرار گرفت و بخشی از سهام پست‌ بانک ایران در قالب سهام عدالت و بخشی هم به‌ عنوان کشف قیمت در بازار سرمایه عرضه شد و با توجه به اینکه خدمات این بانک بیشتر به‌ صورت غیراقتصادی دیده‌ شده بود با زیان انباشته قابل‌ توجه‌ای مواجه شده بود که میزان زیان انباشته از سرمایه ثبتی ‌اش فزونی گرفته بود که به‌نوعی این بانک در آستانه قرار گرفتن ذیل مقررات فصل ۱۴۱ قانون تجارت بود.

راهی برای پیشرفت کشور و ایده های خلاق

وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه کشور زمانی پیشرفت می‌ کند که ما به خلاقیت‌ ها میدان دهیم گفت: همچنین کشور زمانی پیشرفت می‌کند که ما اجازه دهیم تخریب خلاق در ساختارهای قدیمی و مندرس کشور صورت پذیرد. وقتی تخریب خلاق به سمت توسعه و پیشرفت صورت بگیرد طبیعتاً ساختار سنتی در برابر آن ایستادگی می‌کند. وظیفه حکومت‌ ها تسهیل این فرایندها است.

ماموریت جدید پست بانک

به گفته وزیر ارتباطات در این دوره، مأموریت جدیدی برای پست‌ بانک ‌ایران تعریف کردیم و خواستیم در کنار توسعه عدالت اجتماعی به یک حوزه دیگر که آن‌ هم مربوط می ‌شود به عدالت اجتماعی بپردازد که آن‌ هم حمایت از کسب‌وکارهای نوپاست.

مشاغل نوپا و دانش بینان

وزیر ارتباطات تصریح کرد: حمایت‌هایی که از کسب ‌وکارهای نوپا و استارتاپ‌ ها در کشور صورت می‌گرفت در قابل دانش ‌بنیان‌ ها بود و عمدتاً شرکت ‌هایی بودند که از منابع حمایتی دولتی قابل‌ توجه‌ای بهره می‌گرفتند ولی دریافت آن برای همه امکان ‌پذیر نبود. وی بابیان اینکه در بسط عدالت اجتماعی و در بسط استفاده از خلاقیت‌ ها در تغییر ساختار اقتصادی دولت و کشور، تلاش کردیم که با اجرای طرح نوآفرین همه استارتاپ ‌های کشور را در ذیل پوشش حمایتی قرار دهیم گفت: براساس این طرح هرجایی هر خلاقیتی وجود داشته باشد دولت به عدالت و نه به رانت می‌تواند از همه حمایت کند. بر این اساس پست‌ بانک مجری این طرح شناخته شد و به‌ عنوان بانک تخصصی حوزه ICT هم معرفی شد.

تاثیر مثبت با تغییر روش پست بانک

آذری جهرمی افزود: فعالیت در این حوزه باعث شد که شرکت‌ های ارتباطی خدمات، تراکنش‌ ها و سرمایه‌گذاری ‌هایشان را به سمت پست ‌بانک‌ ایران بیاورد و مدیریت خوب هم باعث شد که این بانک به رشد اقتصادی برسد. واگذاری بیشتر پست ‌بانک ‌ایران در بازار سرمایه را هم بر اساس پیگیری ‌ها و قانون متوقف کردیم.

مقایسه آماری وضعیت مالی

در سال گذشته پست‌ بانک ایران ۹۸ میلیارد تومان سود عملیاتی داد و امسال هم بالغ ‌بر پیش‌ بینی ‌ها نزدیک به ۴۰۰ میلیارد تومان سود خواهد داشت و با تجدید ارزیابی که انجام خواهد شد و درحال صورت گرفتن است پست ‌بانک ‌ایران از ذیل ماده ۱۴۱ خارج می ‌شود و جزو بانک ‌های سود آور خواهد بود و این اقدام نتیجه نظم و انضباطی بود که در اجرای مقررات بانکی صورت گرفت.

عامل مهم از رکود درآمدن پست بانک

وزیر ارتباطات در ادامه با تأکید بر اینکه پیشگامی پست ‌بانک ‌ایران در توسعه خدمات دولت الکترونیک و توسعه خدمات دیجیتال مسئله‌ای است که مورد انتظار است و خیلی نباید تعجب کرد از خدماتی که امروز ارائه می‌شود گفت: انتظاری که من از مجموعه مدیران پست ‌بانک ‌ایران دارم این است، آن چیزی که این بانک را از وضعیت نامناسب اقتصادی رهانید و به سمتی برد که سود ده شود پرداخت تسهیلات به کسب ‌وکارهای نوپا و فعالیت به‌ عنوان بانک اختصاصی حوزه دیجیتال بوده است. بنابراین بسیاری از مقررات پست بانک ایران هم باید متناسب با این ساختار اصلاح شود.

بانک پست بانک سرمایه گذاری خطرپذیر

آذری جهرمی افزود: بسیاری از وجوه اداره شده که در قالب طرح نوآفرین تصویب و به بانک می‌رود الان به دلیل وجود مانع وثایق به مشکل می‌خورند. اگر بخواهیم با نظام سنتی بانک به این حوزه بپردازیم فرق پست‌ بانک ‌ایران با سایر بانک‌ها چیست؟ یک کسب‌ وکار کوچکی که در یک شهرستان و استان کوچک راه افتاده است و سرمایه ‌گذاری خطرپذیر نیاز دارد و ما بخشی از آن را در قالب وجوه اداره شده تأمین می‌کنیم وثایق مورد نظر بانک را از کجا باید تأمین کند؟ البته منطقی است که بانک هم در موقع سرمایه‌ گذاری درخواست وثیقه کند. در هر حال حل این مشکل نیاز به راه‌ حل‌های خلاقانه دارد، راه‌ حل خلاقانه مسئله‌ای است که باید مدیران بانک به آن فکر کنند.

صندوق نوآفرین و ایده گرفتن

یکی از کارهایی که می ‌توانید انجام دهید این است که ما صندوقی داریم تحت عنوان صندوق نوآفرین؛ صندوق نوآفرین شاید بتواند بخشی از سهام شرکت ‌های نوپا را به وثیقه بگیرد و تعهد بدهد به پست ‌بانک برای پرداخت این وثایق. این‌ یک راه‌حل است حتماً راه‌ حلی‌های دیگری وجود دارد که تحقق آن منجر به پیاده‌ سازی عدالت اجتماعی و رشد اقتصادی کشور در حوزه اقتصاد دیجیتال می ‌شود.

نتیجه کلی از روند پست بانک

این مجموعه تغییرات پست بانک که در دستور کار مدیران قرار دارد می‌تواند پست‌ بانک‌ ایران را روزبه‌ روز نامدارتر کند و بین بانک ‌های کشور جایگاه قابل ‌توجه‌ای پیدا کند و سرمایه‌گذاران خود را به سمت افزایش سرمایه ترغیب کند

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.