اخبار جدید بانک مسکن با طرح مهر اندیش و افزایش احتمالی سقف وام مسکن

0

اخبار جدید بانک مسکن

اخبار جدید بانک مسکن با طرح ویژه کاهش مطالبات غیرجاری با عنوان طرح مهر اندیش است. این طرح در راستای ایجاد مشوق های لازم برای مشتریان دارای اقساط غیرجاری اجرایی می شود.

بخش های طرح مهر اندیش بانک مسکن

طرح مهر اندیش در ۷ بخش طراحی شده و تا ۲۰ اسفند ماه سال جاری(1399) ادامه خواهد داشت.

بخشودگی خالص جرایم به نسبت واریزی نقدی

خلجستانی در نخستین بخش این طرح به این موضوع اشاره کرد که مشتریان در صورت واریز نقدی هر میزان از مطالبات غیر جاری تسهیلات پرداختی اعم از مبادله‌ای، مشارکتی، وام قرض‌الحسنه و … همچنین مطالبات مربوط به ضمانت ‌نامه‌ های ضبط شده ۶ درصد خالص جرایم محاسبه شده به نسبت واریزی بدهکاران مورد بخشودگی قرار می‌گیرند.

اقساط معوق و همکاری بانک مسکن

بانک مسکن به منظور رعایت ملاحظات کرونایی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، اسناد بخشودگی جرایم مربوط به واریز اقساط عقود مبادله‌ای موجود در سیستم تسهیلات متمرکز (خود دریافت) را به صورت سیستمی صادر خواهد کرد و مشتریان می توانند اقساط معوق خود را از کلیه درگاه های غیرحضوری همانند اینترنت بانک، همراه بانک و … واریز و از بخشودگی جرایم بهره مند شوند و نیاز به حضور مشتریان در شعبه نمی باشد.

وام های حداکثر 300 میلیون ریالی

معاون مدیرعامل در حوزه حقوقی و پیگیری وصول مطالبات در خصوص مورد دیگری که در این طرح مورد تاکید قرار گرفته گفت:« تعیین تکلیف مطالبات مشارکت مدنی با تقسیط حداکثر ۳۰۰ میلیون ریال از محل وجه‌التزام» است. این سیاست به منظور مساعدت با ذی‌نفعان واحدهای باقی‌ مانده مورد مشارکت و تسریع در وصول مطالبات بانک، تقسیط مطالبات با اخذ تضامین معتبر و احراز توانایی مالی متعهدین در بازپرداخت به موقع اقساط، ضمن وصول نقدی بخشی از مطالبات بانک در سه بخش صورت می گیرد.

جزئیات اخبار بانک مسکن با طرح مهر اندیش

نخست این که اصل و سود تا تاریخ سررسید محاسبه و وفق سیاست‌های اعتباری سال جاری بر روی واحدهای احداثی با نرخ جاری بانک تقسیط می شود. موضوع دوم این است که وجه‌التزام مربوط به قدرالسهم هر واحد با توجه به صورت وضعیت قرارداد و با ملحوظ نظر قرار دادن حدود اختیارات تعیین شده برای شعب، مدیریت های شعب و کمیته عالی وصول مطالبات بدون نرخ سود، به مدت حداکثر ۳۶ ماه تقسیط می شود.

هر یک ذی نفع در تقسط اقساط بانک مسکن

همچنین به ازای هر نفر ذی‌نفع اعم از شریک قرارداد مشارکت، مالک یا خریداران واحدهای مشارکت صرفاً تقسیط یک قرارداد بدون نرخ سود از محل وجه‌التزام (و صرفاً برای یک واحد) با استفاده از این ظرفیت، امکان‌پذیر خواهد بود.

بخش سوم طرح مهر اندیش

در خصوص بخش سوم مابه‌التفاوت وجه ‌التزام و قدرالسهم اصل و سود واحدهای باقی‌ مانده تا سقف ‌های قابل تقسیط به صورت نقدی وصول می شود.

افزایش وام مسکن در سال 1399

امسال در راستای نامگذاری سال جهش تولید، بانک مسکن سقف تسهیلات ساخت مسکن را با 47 درصد افزایش به 250 تومان رساند و اعلام کرد متقاضیان و سازندگانی که از فن آوریهای نوین در ساخت و ساز استفاده کنند می توانند تا سقف 250 میلیون تومان از تسهیلات ساخت مسکن بهره ببرند

نسبت به شهرها و تعیین سقف وام مسکن

این تسهیلات در مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر 220 میلیون تومان و برای سایر شهرها 180 میلیون تومان است.

افزایش سقف وام و واکنش سازندگان مسکن
رشد سقف تسهیلات باعث شد تا سازندگان مسکن علیرغم افزایش قیمت مصالح ساختمانی از این وام استقبال کنند و آنطور که محمد حسن علمداری عضو هیات عامل و معاون مدیر عامل در امور اعتباری به آن اذعان داشته است این تسهیلات تا پایان آذر ماه سالجاری از لحاظ ریالی 35 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است و در این مدت به 44 هزار و 298 واحد مسکونی تسهیلات پرداخت شده است.

افزایش مبلغ وام و تاثیر در رشد ساخت مسکن

علمداری عضو هیات عامل و معاون مدیر عامل در امور اعتباری با تاکید بر اینکه رشد 35 درصد به لحاظ ریالی نشان می دهد که سازندگان از تسهیلات ساخت مسکن استقبال کرده اند گفت: افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن در سال جاری قطعا تاثیر بسزایی در ترغیب سازندگان مسکن از وام ساحت داشته است.

احتمال افزایش سقف ساخت مسکن در سال 1400

علمداری بیان کرد: در حال بررسی و تدوین سیاستهای سال آینده هستیم که هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است. وی افزود: به هر حال هر گونه افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن به نتایج سیاستگذاری و در نتیجه منابع و شرایط ساخت و ساز در کشور خواهد داشت.

امکان افزایش سقف وام مسکن در سال 1400 وجود دارد

علمداری با اشاره به اینکه به هر حال مسکن موتور محرکه اقتصادی کشور است و اگر ساخت و ساز مثبت باشد ما را در افزایش سقف تسهیلات ساخت مصمم تر خواهد کرد اظهار داشت: با نهایی شدن سیاستهای بانک در بهمن ماه می توان در خصوص آینده و هر تغییر و اقدامی صحبت کرد.

  • توجه کنید کاربران عزیز زمان نظر نهایی افزایش وام بهمن ماه سال جاری است.

تصمیمی با وضعیت ساخت

علمداری ادامه داد: هر تصمیم ما بر اساس شرایط و وضعیت ساخت و ساز است اما تمام تلاش ما این بوده است که برنامه ها و اهداف ما به تشویق سازندگان مسکن و رفتن به سمت ساخت مسکن با فناوریهای روز دنیا باشد.

تاثیر آمارها در تصمیم افزایش سقف وام مسکن

علمداری عضو هیات عامل و معاون مدیر عامل در امور اعتباری افزود: قطعا در تصمیمی که برای تسهیلات ساخت مسکن گرفته می شود از آمارهای بانک مرکزی، شهرداری تهران و حتی مرکز آمار استفاده خواهد شد.

نتیجه کلی از اخبار جدید بانک مسکن

اخبار جدید بانک مسکن در مورد افزایش سقف وام مسکن در بهمن ماه سال جاری از راه خواهد رسید و افرادی که امسال اقساطشان عقب مانده دارد می توانند از زرح مهر اندیش بانک مسکن که 8 دی رسانه ای شده است کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.